تورقی بر بودجه سال 1403

مثبت نیوز – نکات تامل‌برانگیز و جالب درباره درآمد و هزینه های دستگاه‌های دولتی در سال 1403:

 

بودجه کدام یک از قوه‌ها یک دفعه خیلی بیشتر از سال قبل شده؟ قوه قضائیه.

دادگستری و سازمان زندان‌ها بیشترین اعتبار قوه قضائیه را خرج می‌کنند.

قرار است پول بیشتری(تقریبا دو برابر سال قبل) به سازمان پزشکی قانونی تزریق شود. این پول احتمالا قرار است خرج دستگاه‌های جدیدی شود که به کشف دی‌ان‌ای، معاینات بالینی، آزمایشگاه و بررسی اجساد کمک می‌کند.

امسال بودجه یک سازمان دیگر زیرمجموعه قوه قضائیه هم قرار است حدودا سه برابر بیشتر شود؛ اسم این نهاد «قرب بقیه‌الله» است. این موسسه یک قرارگاه فرهنگی است که عملیات جهادی برای تهیه جهیزیه، کمک به سیل زده‌ها، جشن‌های عید غدیر خم و … برگزار می‌کند.

از آن طرف امسال اعتبار مجلس 20 درصد بیشتر شده. نکته قابل عرض درباره بودجه مجلس این است که اعتبار ویژه‌ای به رسانه خود، یعنی خبرگزاری خانه ملت اختصاص داده که 42 درصد بیشتر از پارسال شده.

از بین وزارتخانه‌ها کدام یک پرخرج‌تر است؟ وزارت تعاون، کار و رفاه.

سال‌هاست صندوق‌ بازنشستگی کشوری برای حقوق و مزایای حقوق‌بگیران خود به بودجه دولت وابسته شده و این وابستگی هزاران میلیارد تومانی هر سال بیشتر از قبل می‌شود. کل بودجه این وزارتخانه 300 هزار میلیارد تومان است و 256 هزار میلیارد تومان باید به این صندوق عزیز تزریق شود.

بودجه وزارت فرهنگ 183 درصد بیشتر از سال پیش شده.

بودجه وزارت ورزش و جوانان هم مثل وزارت فرهنگ حدودا سه برابر بیشتر از سال قبل شده.

بودجه صدا و سیما قرار است نزدیک به 50 درصد بیشتر و نزدیک به 22 هزار میلیارد تومان به این سازمان تزریق شود.

یک نکته جالب درباره وزارت راه وجود دارد آن هم اینکه این وزارتخانه قرار است تقریبا همه بودجه خودش را از راه املاک خود تامین کند. قرار است 90 درصد اموال مازادی که دولت می‌فروشد به وزارت راه و شهرسازی داده و در آن مسکن مهر ساخته شود. برای این هم همه بودجه مورد نیاز خود را از این راه تامین خواهد کرد.

از دستگاه‌هایی که دولتی و زیر نظر رئیس جمهور هستند کدام یک پرخرج‌تر است؟ سازمان برنامه و بودجه قرار دارد چراکه بیشتر از 7 هزار میلیارد تومان از اعتبار این سازمان متعلق به دبیرخانه ستاد حمایت از خانواده است.

اعتبار نهاد ریاست جمهوری نزدیک به 87 درصد رشد داشته. اضافه شدن ردیف معاونت اجرایی ریاست جمهوری با اعتبار بیش از 2/1هزار میلیارد تومان یکی از دلایل این رشد بوده است.

امسال 66درصد از درآمد کشور از مسیر فروختن یا اجاره املاک دستگاه‌ها به دست می‌آید.

اوضاع برای سازمان تبلیغات اسلامی‌ هم امسال بر وفق مراد است. اعتبار آنها هم امسال نزدیک به سه برابر بیشتر شده. قرار است هشت هزار میلیارد تومان به این سازمان تزریق شود. 22 درصد از این مبلغ درآمدی بوده که خود سازمان تبلیغات داشته ولی بقیه را باید از دولت تامین کند.

بودجه دفتر تبلیغات اسلامی‌حوزه علمیه دو برابر بیشتر شده. این اعتبار برای شورای برنامه‌ریزی حوزه‌های علمیه خراسان 83 درصد افزایش داشته. بودجه پژوهشگاه حوزه و دانشگاه هم 30 درصد افزایش یافته. اعتبار جامعه المصطفی (مرکز آموزشی در قم) هم 50 درصد رشد داشته.

124 هزار میلیارد تومان اعتبار برای مخارج روزانه سپاه پاسداران درنظر گرفته شده که افزایش چندانی نداشته. 122 هزار میلیارد تومان بودجه باید از بخش عمومی‌دولت به آن تزریق شود که 13 درصد بیشتر از سال گذشته است. بودجه ارتش 26 درصد بیشتر شده. 66 هزار میلیارد تومان بودجه مخارج روزانه ارتش است یکی از پرخرج‌ترین طرح‌های ارتش، طرح لبیک یا امام است که از سال 1396 برای بهبود وضعیت معیشتی و افزایش روحیه کارکنان آن اجرا شده.

خرج روزانه وزارت دفاع هم 177 هزار میلیاد تومان است.

دانشگاه تهران قرار است هزار میلیارد تومان درآمد داشته باشد.

دانشگاه‌هایی مثل شهید بهشتی، شیراز، صنعتی اصفهان، امیرکبیر فردوسی مشهد، شریف بین 300 تا 400 میلیارد تومان درآمد دارند.
بیشترین بودجه به دانشگاه شیراز، شریف و امیرکبیر تزریق رسیده و بودجه دانشگاه سید جمال‌الدین اسدآبادی در غرب کشور امسال یک دفعه 50 درصد بیشتر شده.

mosbatnews

دیدگاهتان را بنویسید

مثبت نیوز

حامی بخش خصوصی و هنرمندان است.

تازه‌ترین خبرها

۱۳۹۰ - تمامی حقوق این تحریریه آنلاین برای پایگاه مثبت نیوز محفوظ می باشد و کپی برداری از محتوا مجاز نمی باشد.