باج بایدن به عراق برای ماندگاری نظامیان و غش بغداد به سمت آمریکا برای پول

مثبت نیوز – السودانی در واشنگتن با رئیس‌جمهور آمریکا، جو بایدن، دیدار و گفت‌وگو کرد.

 

این سفر در حالی صورت گرفت که مدت‌ها است زمزمه کاهش حضور نیروهای آمریکایی در عراق وجود دارد. اما عملا از تعداد نیروهای نظامی ایالات متحده و پایگاه‌های این کشور در داخل عراق کم نشده است. موضوعی که تهران را از دست بغداد و واشنگتن خشمگین می‌کند. در سفر السودانی به آمریکا غیاب بحث و گفت‌وگو در مورد دو موضوع دیده می‌شد. برخلاف آن‌چه که قبلا به‌نظر می‌رسید،‌ دولت عراق چندان مایل نیست مسئله خروج نیروهای آمریکایی از کشورش را جدی دنبال کند.

این اتفاق در شرایطی افتاد که السودانی در آستانه سفرش یادداشتی را در نشریه «فارن افرز» منتشر کرده که در آن نوشته بود کشورش به همکاری تازه‌ای با ایالات متحده آمریکا نیاز دارد و به‌دنبال گرفتارشدن در درگیری میان ایران و آمریکا نیست. کلمات انتخاب‌شده از سوی السودانی در این یادداشت نشان از احتمال دور شدن عراق از ایران به‌واسطه وابستگی بیشتر به ایالات متحده دارد.

قرارداد پشتیبانی لجستیک هواپیما با عراق، دستاورد السودانی از دیدار با بایدن به حساب می‌آید.

پنتاگون اعلام کرده که وزارت خارجه ایالات متحده، فروش پشتیبانی لجستیک هواپیما و آموزش نیروهای هوایی عراقی به ارزش تقریبی ۱۴۰ میلیون دلار را تصویب کرده است.

به گفته پنتاگون، این آموزش و پشتیبانی لجستیکی، شامل ناوگان هوایی سی-۱۷۲ و ای‌سی/آسی-۲۰۸ عراق می‌شود.

این اطلاعیه می‌گوید که پیمان‌کار اصلی این قرارداد شرکت «نرث‌تاپ گانمن» خواهد بود.

این قرارداد چندان مورد استقبال ایران قرار نگرفته است.

این موضوع حاکی از باج بایدن به عراق می باشد و این قرارداد یعنی مسئله خروج نیروهای آمریکایی از عراق حالاحالاها، دغدغه بغداد نخواهد بود.

mosbatnews

دیدگاهتان را بنویسید

مثبت نیوز

حامی بخش خصوصی و هنرمندان است.

تازه‌ترین خبرها

۱۳۹۰ - تمامی حقوق این تحریریه آنلاین برای پایگاه مثبت نیوز محفوظ می باشد و کپی برداری از محتوا مجاز نمی باشد.