روحانی: از فردا تزریق گاز به 1044 سانتریفیوژ در فردو آغاز می‌شود
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۱
 
روحانی: از فردا تزریق گاز به 1044 سانتریفیوژ در فردو آغاز می‌شود
 
مثبت نیوز - رییس‌جمهور اعلام کرد: از فردا تزریق گاز به 1044 سانتریفیوژ در فردو آغاز می‌شود.

حجت‌الاسلام حسن روحانی در بخشی از سخنرانی‌اش در مراسم افتتاح رسمی کارخانه نوآوری آزادی با اعلام آغاز گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران و با اشاره به اقدامات ایران برای کاهش تعهدات برجامی خود اظهار کرد: من امروز به سازمان انرژی اتمی می‌گویم که از فردا گام چهارم کاهش تعهدات برجامی را بردارند. البته پیشاپیش به ۱+۴ اعلام می‌کنم که فعالیت ما با نظارت آژانس انرژی اتمی خواهد بود. گام چهارم ما مانند سه گام دیگر قابل بازگشت است و اگر آن‌ها به تعهدات خود در اول ژانویه ۲۰۱۷ بازگردند ما هم به این تاریخ برمی‌گردیم.

وی ادامه داد: طبق برجام ۱۰۴۴ سانتریفیوژ در فردو داریم که قرار بود آن‌ها بچرخند اما به آن‌ها گاز تزریق نکنیم اما از فردا گازدهی را در فردو آغاز می‌کنیم. ما حساسیت‌های طرف مقابل را می‌دانیم و همچنین می‌دانیم که ممکن است آن‌ها سروصدا کنند اما هر وقت آن‌ها به تعهدات خود عمل کردند این گام ما قابل بازگشت خواهد بود.

روحانی با بیان اینکه ما در عین حال به تمام مذاکرات پشت پرده متعهد هستیم، خاطر نشان کرد: ما مذاکرات را ادامه می‌دهیم. البته چون در هفته‌های اخیر به توافق نرسیدیم گام چهارم را برمی‌داریم اما در دو ماه آینده به مذاکرات ادامه می‌دهیم و اگر همه تحریم‌ها برداشته شد و ما توانستیم نفت را بفروشیم و از سود بانک‌های خود استفاده کنیم ما هم به شرایط گذشته بازمی‌گردیم. من معتقدم ما راه درستی انتخاب کردیم و دنیا باید بداند که ملت ایران هم مقاوم است و هم اهل مذاکره.

گزیده سخنان روحانی را در ادامه می‌خوانیم:

مقاومت در سایه کار و تلاش و علم و البته مذاکره به دست می‌آید و این‌ها با هم منافات ندارد. مقاومت برای مذاکره زمینه‌سازی می‌کند و مذاکره هم می‌تواند از مقاومت بهره‌برداری کند. ما هشت سال در دوران دفاع مقدس مقاومت کردیم و اکنون ۳۱ سال است در حال مذاکره هستیم. من در سفر اخیر خود به عراق با مقامات این کشور درباره یکی از آثار جنگی که ۳۱ سال پیش تمام شده است یعنی لایروبی اروند مذاکره کردم. ما همچنین برای آزادسازی اسرا مذاکره کردیم. ما باور نمی‌کردیم صدام به ما نامه بنویسد و حتی به امضای او شک داشتیم اما پاسخ‌های مرحوم هاشمی به نامه‌های صدام به آزادسازی اسرا منجر شد و شرایطی فراهم کرد که سازمان ملل، عراق را به عنوان تجاوزگر معرفی کرد.
نباید فقط دنبال یک راه حل باشیم، ما در شرایط تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی قرار داریم. در گذشته وقتی ما می‌گفتیم تحریم‌ها ظالمانه است کسی با ما همراه نبود اما اکنون جز چند کشور، سایر کشورها هم می‌گویند تحریم‌ها ظالمانه است و حتی اروپا هم آمریکا را محکوم می‌کند و امتیاز ما اکنون این است که دنیا با ما هم آوا است.
ما تسلیم تحریم‌ها نشدیم. ما وادار به تسلیم نشده و نمی‌شویم. ما سخت ترین شرایط را در سال ۹۷ و ۹۸ داشتیم اما مشکلات را مهار کرده و ذره‌ای از آن کم کردیم. امسال شرایط ما کمی بهتر است. وضع ما در تورم، رشد اقتصادی، سرمایه‌گذاری و اشتغال بهتر است که این به معنای پیروزی ما و شکست آمریکا است. پذیرش حقارت و تسلیم بد است و مقاومت افتخار ما است. اما مقاومت چه زمانی به نتیجه می‌رسد؟
ملت ما ایستادگی کرد و دنیا حرف ما را قبول دارد. ما راه مذاکره را باز گذاشته و نبسته‌ایم. در سفر به سازمان ملل اتاق محل اقامت رئیس جمهور ایران به مرکز توجه و گفت‌وگوها تبدیل شد. همه روسای جمهور به نوبت با رئیس جمهور ایران ملاقات کرده و حرف می‌زدند. البته رئیس جمهور ایران چون نماینده ملت ایران است مهم بود و چون ملت ایران ملت با عظمتی است رهبران سایر کشورها به رئیس جمهور ایران توجه می‌کردند. رسانه‌ها به جای مجمع عمومی سازمان ملل به دنبال این بودند که چه خبری از اتاق رئیس جمهور ایران می‌آید. البته این قدم‌ها در نیویورک به ثمر نرسید ولی ما مأیوس نیستیم و قدم‌ها را ادامه می‌دهیم.
ما در نیویورک به دنبال این بودیم که بگوییم آمریکا راست نمی‌گوید، همه کشورها به ما می‌گفتند کلید دست خودتان است و با آمریکا مذاکره کنید ولی ما آن‌ها را قانع کردیم که ترس و مشکلی از مذاکره نداریم و بلدیم مذاکره کنیم. ما گفتیم آمریکا تحریم‌ها را کنار بگذارد سپس مذاکره می‌کنیم. این روند ادامه دارد و ما مذاکرات خود را با کشورهای مختلف ادامه می‌دهیم.
در جریان سفر به سازمان ملل می‌خواستند بگویند که ایران به عربستان حمله کرده است، ما مطرح کردیم که این جنگ به ایران ربطی ندارد و گفتیم حتی اگر مدرکی دارید آن را اعلام کنید. ما حتی پیشتاز طرح صلح شدیم و من به همه روسای کشورهای منطقه نامه نوشته و از آن‌ها دعوت کردم که به این طرح بپیوندند.
در کنار مذاکرات ما اقدام عملی خود را نیز آغاز کردیم و گفتیم هر گاه طرف مقابل برجام را کامل اجرا کرد ما هم آن را کامل اجرا می‌کنیم و در این زمینه سه قدم برای کاهش تعهدات خود برداشتیم.
در گذشته عده‌ای هم با تریبون مخالف بودند و می‌گفتند صحبت باید بر روی منبر باشد. برای سنت‌گراها سخت است که شرایط جدید را درک کنند. البته زمانه، شرایط خود را تحمیل می‌کند. این رودخانه راه خود را می‌رود. البته من هم موافقم که ما هم می‌توانیم مسیر رودخانه را هدایت کنیم.
بیش از چهار هزار و ۵۰۰ شرکت دانش بنیان درآمد ۹۰ هزار میلیارد تومانی دارند و ۳۰۰ هزار شغل در شرکت‌های دانش بنیان ایجاد شده است. بنابراین بسیار مهم است این راه را برای افزایش قدرت خود ادامه دهیم. بسیاری از علوم به خاطر مسائل نظامی ایجاد شده‌اند و به خاطر قدرت، علم پیشرفت کرده است. برای ما مهم است که علم به کل جامعه نفع برساند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 15996
 


 
 
 
علی زند وکیلی

تاریخ: چهارشنبه29آبان

مکان: تالار بزرگ کشور

ساعت: 22:00

اطلاعات جزئی:

 
گروه پالت

تاریخ: دوشنبه27آبان

مکان: تالار وحدت

ساعت: 21:30

اطلاعات جزئی: قیمت بلیت ها (ریال) 500,000 700,000 900,000 1,...

 
سیمین غانم(ویژه بانوان)

تاریخ: جمعه22آذر1398

مکان: تالار وحدت

ساعت: 14:00

اطلاعات جزئی: قیمت بلیت ها (ریال) 500,000 600,000 750,000 900,...

 
حسن ریوندی

تاریخ: جمعه10آبان1398

مکان: سالن وزارت کشور

ساعت: 19:00

اطلاعات جزئی: قیمت بلیت ها (ریال) 400,000 500,000 600,000 700,...

 
گروه بمرانی

تاریخ: پنج‌شنبه7شهریور

مکان: ایوان عطار کاخ سعدآباد

ساعت: 21:00

اطلاعات جزئی: قیمت بلیت ها (ریال) 500,000 700,000 900,000 1,...

 
مری پاپینز

تاریخ: آبان-آذر98

مکان: تالار وحدت

ساعت: 18:30

اطلاعات جزئی: کارگردان: احمد سلیمانی دراماتورژ و ترانه سرا: محمدرضا ...

 
قصر موروثی خاندان فرانکنشتاین

تاریخ: ۱۶تا۰۸آذر

مکان: ایرانشهر - سالن استاد سمندریان

ساعت: ۱۹:۰۰

اطلاعات جزئی: ۱ ساعت و ۲۰ دقیقه بها: ۸۰,۰۰۰ تومان نویسنده، طراح ...

 
زیبایی گاهی زن است

تاریخ: از28شهریور1398

مکان: پردیس تئاتر شهرزاد

ساعت: 20:30

اطلاعات جزئی: قیمت بلیت ها (ریال) 300,000 500,000 700,000 نویسنده ...

 
امشب اینجا

تاریخ: ۲۴شهریورتا۰۹مهر

مکان: ایرانشهر-سالن استاد سمندریان

ساعت: ۱۹:۳۰

اطلاعات جزئی: ۵۵ دقیقه بها: ۵۰,۰۰۰ و ۴۵,۰۰۰ تومان نویسنده و ...

 
آواز قو

تاریخ: ۱۰شهریورتا۱۳مهر

مکان: ایرانشهر-سالن استاد ناظرزاده کرمانی

ساعت: ۲۱:۰۰

اطلاعات جزئی: ۱ ساعت و ۱۰ دقیقه بها: ۳۵,۰۰۰، ۴۰,۰۰۰ و ۴۵,۰۰۰ تومان نویسنده:...

 
افسانه چشمهایت

تاریخ: آبان

مکان: همایون شجریان، علیرضا قربانی و مهیار علیزاده

ساعت: ۹۸

اطلاعات جزئی: آلبوم افسانه چشم‌هایت اثر مشترک همایون شجریان و علیرضا ...

 
به من فرار کن

تاریخ: شهریور

مکان: محمدرضا علیمردانی

ساعت: ۹۸

اطلاعات جزئی: مثبت نیوز - این آلبوم شامل دوازده آهنگ باکلام در سبک ...

 
نام من عشق است...

تاریخ: خرداد

مکان: فرواگ

ساعت: ۹۸

اطلاعات جزئی: مثبت نيوز - اولین آلبومی است که با صدای فرواگ منتشر ...

 
قله

تاریخ: خرداد

مکان: امیرعباس گلاب

ساعت: ۹۸

اطلاعات جزئی: آلبوم قله اولین آلبومی است که با صدای امیرعباس گلاب ...

 
در من برو شکار

تاریخ: خرداد

مکان: گروه داماهی

ساعت: ۹۸

اطلاعات جزئی: آلبوم در من برو شکار دومین آلبوم گروه داماهی است که ...

 
مجسمه‌های مهدی شیراحمدی

تاریخ: ۱۷آبان۹۸تا۱آذر

مکان: گالری ایران‌شهر

ساعت: ۱۶-۱۹

اطلاعات جزئی:

 
رخ نبشت

تاریخ: ۳آبان۹۸تا۱آذر

مکان: گالری اثر

ساعت: ۱۱-۲۰

اطلاعات جزئی:

 
در امتداد شاعران

تاریخ: جمعه۱۲تا۲۳مهر

مکان: گالری هما

ساعت: ۱۱-۱۹

اطلاعات جزئی:

 
این سری عاشقانه باشه

تاریخ: ۲۸تیرتا۸مرداد

مکان: گالری هما

ساعت: ۱۱-۱۹

اطلاعات جزئی: ساله شریفی

 
ذات پنهان

تاریخ: ۲۸تیرتا۲مرداد

مکان: گالری طراحان آزاد

ساعت: ۱۶-۲۰

اطلاعات جزئی: ساناز دزفولیان