۲
 
گفتگوی مثبت نیوز با نابغه اقتصادی ایران
شهرام جزایری: برای بهبود وضع اقتصاد باید فرمان ملی عزل 5 هزار مدیر صادر شود
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۴
 
شهرام جزایری: برای بهبود وضع اقتصاد باید فرمان ملی عزل 5 هزار مدیر صادر شود
 
مثبت نیوز - شهرام جزایری، مرد شماره یک اقتصاد بخش خصوصی کشور بدلیل دانش و تجربیات فراوان به شدت مورد علاقه جوانان قرارگرفته است. شهرام جزایری که مدت طولانی سكوت پیشه کرده بود بالاخره سکوتش را شکست و در گفت و گو با پایگاه مثبت نیوز، طرح ها، پیشنهادها و فعالیت ها خود را بیان کرد.

در ادامه گفتگوی مفصل مثبت نیوز با شهرام جزایری را می خوانید:

*آقای جزایری در حال حاضر مشغول چه فعالیتی هستید؟
- بعد از دوران محدودیت گفتم که سه سال نیاز است که یک ریکاوری صورت گیرد. آن موقع سال 93 بود و تا سال 96 زمان لازم بود. اما در طی این مدت هم ما بیکار نشستیم، بالاخره من یک آدم اقتصادی هستم و همه روزه هم با عزیزانی مثل شما، همکاران و دوستان مرتب در مذاکره و صحبت هستیم.
مجموعه فعالیت اقتصادی شهرام جزایری سالهاست به صورت سرمایه گذاری بوده یعنی ما اگر فرض کنیم در حوزه اقتصادی شرکت ها را به چند دسته تقسیم کنیم، بعضی‌ها کارهای اجرایی و پروژه‌ای می‌کنند یعنی مستقیم می‌روند ساخت و ساز می‌کنند، مستقیم اجرای طرح‌های تولیدی و ... می‌کنند و در این صورت به یک فعالیت بیشتر نمی‌رسند. اساسا این امکان برایشان نیست که بیشتر از یک یا دو پروژه را مدیریت کنند.
ولی شرکت های سرمایه‌گذاری گروه هایی هستند که تقریبا کار ستادی انجام می‌دهند. یعنی ما می‌آییم سهام شرکت‌هایی که طرح‌های اقتصادی خوبی را انجام می‌دهند، بررسی می‌کنیم، مدیریتی‌شان را عمدتا دست می‌گیریم و ما برنامه‌های ساختارسازی‌هایشان، برنامه‌های بنیادی و ... انجام می دهیم.

*ایده بانک بین المللی شهرام(SIB) چگونه شکل گرفت و هم اکنون چه مراحلی را طی می کند؟
- بانک بین‌المللی شهرام اساسش یک فکر و ایده حاصل از تجربه سال های ما بود که بناست شرکت سرمایه‌گذاری شهرام این مجموعه را بسازد.
شرکت سرمایه‌گذاری شهرام، موسس اصلی بانک بین‌المللی شهرام است و شهرام اینترنشنال بانک SIB دارای 14 زیر مجموعه اقتصادی است.
کارهای کارشناسی و طراحی اولیه‌اش به اتمام رسیده. این مجموعه به طور کلی در بازار بین‌المللی خواهد بود. هیچ رویکردی به دید بازار داخل ایران ندارد. جذب منابع خارجی‌اش هم کاملا از فضای بین‌المللی خواهد بود. چون آنجا هم پول‌ها به وفور هست و هم ارزان‌تر است و دسترسی به آن سهل‌تر است و هم دردسرش کمتر است.
ما رویکردمان مکانیزم‌های دیجیتالی و نت ورک هست و بیمه‌های اعتباری کمک می‌کند به اینکه اشخاصی که می‌خواهند در یک بنگاهی سرمایه‌گذاری کنند راحت‌تر و سهل‌تر و به صورت تصاعدی این کار را بکنند.
ما هم سال هاست که فعالیت می کنیم و با این روش ها آشنا هستیم و تیم خیلی خوبی هم داریم و مرتب در حال رصد هستیم و انشاءالله اقدامات بزرگی را انجام خواهیم کرد.

*یعنی بانک SIB به صورت فیزیکی شعبی نخواهد داشت؟
- در فضای مناطق آزاد بین‌المللی امکان ایجاد شعبه هست. کشورهای مختلف مناطق آزاد مثل منطقه آزاد کیش دارند که تابع قوانین بین‌المللی هستند و تابع آن کشور نیستند.
اما رویکرد امروز بانکداری دیگر شعب فیزیکی نیست، ارزهای الکترونیکی، دیجیتالی و رمز جایگزین پشتوانه‌های طلا شده‌اند. مردم می توانند از طریق گزارش‌های حسابرسی بین‌المللی و پشتوانه محکم فعالیت اقتصادی را کاملا شفاف ببینند و بدانند پول، سرمایه و سپرده‌شان در کجا قرار گرفته و از جدیدترین و پیشرفته‌ترین کدهای دیجیتالی و رمزدار الکترونیکی هم استفاده خواهیم کرد و تاخیر ما هم بیشتر به این دلیل بوده است.*شما قبل از دوران محدودیت چند شرکت داشتید و برای چند نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم اشتغال‌زایی کرده بودید؟
- فکر می‌کنم مستقیم حدود 5000 نفر از جوان‌های نازنینمان همکار ما بودند و غیر مستقیم هم حدود 25000 نفر می‌شدند.
اما مجموعه‌‌های مختلفی بودند یعنی بیش از 50 مجموعه داشتیم که خودم همه را درست کرده بودم که در زمینه تولید، سرمایه‌گذاری، نرم‌افزار، بازرگانی و صادرات فعالیت داشت.

*برای رونق اقتصاد و ایجاد شغل، باید به بخش خصوصی بها داده شود یا اینکه دولت به طور مستقیم وارد شود؟
- در دنیا اثبات شده، بخش خصوصی و یا مردم باید اقتصاد دستشان باشد، حتی کمونیست‌های چین که خیلی بسته و افکار دولتی بودن را داشتند، الان اقتصاد را به طور کامل به بخش خصوصی و مردمشان واگذار کرده اند.
در دنیا اثبات شده که دولت‌ها باید کارهای امنیتی انجام دهند و آرامش برقرار کنند و اجازه بدهند که بخش خصوصی با کمترین بوروکراسی و کمترین دردسر به فعالیت خودش بپردازد. کشور هنگ‌کنگ، چین، کره جنوبی، مالزی، سنگاپور و تمام اقتصاد‌های موفق دنیا الان همین کار را کرده‌اند یعنی دولت ها دخالت در اقتصاد ندارند.
این که یک سازمان مثل بورس اوراق بهادار در بازار سرمایه می‌آید برای صدور مجوز تشکیل شرکت سهامی عام سخت‌گیری‌های شدید می کند باید پاسخگو هم باشد ولی سازمان بورس می‌گوید ما هیچ تعهدی و تضمینی نداریم، اگر شما تضمین ندارید برای چی این قدر سخت‌گیری بی جا می‌کنید، نظارت را با دخالت قاطی می‌کنید. در دنیا دولت‌ها اصلا دخالت نمی‌کنند، هر حرکت یا دستوری که دولت‌ها در آن دخالت می‌کنند، نتیجه‌اش معکوس خواهد بود.

*دلیل اعتراض مردم نسبت به وضع اقتصاد چیست؟
- بخشی از اعتراضات به حق مردم از حکومت ها ایجاد امنیت و آرامش است. آیا یک کارمند با ماهی 2 میلیون تومان می‌تواند امنیت و آرامش داشته باشد؟ بیش از 90 درصد اقتصاد ما دولتی است.
امنیت و آرامش رابطه مستقیم با وضعیت اقتصادی و وضعیت معیشتی‌ دارد. دولت نازنین باید بیاید این سرانه را بالا ببرد. این سرانه چطور بالا می‌رود؟ با شغل و درآمد بیشتر. شغل و درآمد بیشتر کجا هست؟ جایی است که پول و تکنولوژی به وفور حضور داشته باشد. پول و تکنولوژی کجا هست؟ جایی هست که امنیت و آرامش باشد.*چه بسترهایی باید توسط دولت فراهم شود که بخش خصوصی به راحتی بتواند فعالیت کند؟
- ما بارها گفتیم سرمایه مثل گنجشک می‌‌ماند. بترسد، در می‌رود، و فشارش بدهی له می‌شود. دولت‌ها در دنیا به صاحبان کسب و کار تسهیلات ارزان‌قیمت ، ضمانت‌نامه‌های ارزان قیمت، مجوزهای خیلی خوب و فضای بین‌المللی خیلی خوب می دهد و مردم نازنین هم از اشتغال در این شرکت‌ها و سرمایه‌گذاری در این شرکت ها منافع می‌برند.

*راه حل برای رفع مشکل اقتصاد شما چیست؟
- من بارها فریاد زدم و گفتم که حدود 500 میلیارد دلار برای ساخت اقتصادمان پول نیاز داریم. 100 کشور در دنیا توان سرمایه گذاری دارند. خیلی راحت با این پشتوانه بزرگ نفتی و غیرنفتی که در کشور داریم، به سادگی می توانیم 100 تا 5 میلیارد دلار پول جذب کنیم.

*وضع سیستم بانکی کشور، موسسات مالی و بانک ها را چطور ارزیابی می کنید؟
جالب اینجاست که سال هاست بانک‌هایمان نوعی اپوزوسیون هستند. خودشان می‌آیند مخالف وزارتخانه‌شان و مخالف شبکه بانکداری مصاحبه می‌کنند و می‌گویند بانکداریمان اینجایش عیب دارد و... خب درستش بکنید.
من فکر می‌کنم گرفتاری امروز شبکه بانکی ما نداشتن پول است. سیستم بانکی کشور بیش از 100 هزار میلیارد تومان منابع تسهیلاتی معوق شده دارد و تقریبا شبکه بانکی با قطع شدن سوییفت‌ها و ال‌سی‌های بین‌المللی منابع لازم برای سرمایه‌گذاری را ندارد و بنابراین دچار مشکل شده است و باید این بخش را حل کرد و دولت هم باید برای جذب منابع مالی خارجی کمک بکند.
ما در خارج از کشور وقتی می‌خواهیم پروژه‌ای را فاینانس کنیم، می‌گوییم 100 میلیون دلار برای پروژه می‌خواهیم، می‌رویم پیشنهاد را به چند بانک می‌دهیم و آن ها رقابت می‌کنند و درصدشان را هم کمتر می‌کنند. و بعد برای یک پروژه و طرح 10 تا فاینانس می‌گیریم و بهترینش و ارزان‌ترینش را انتخاب می‌کنیم. این اتفاق باید در شبکه بانکی کشور ما نیز بیفتد.*پیشنهاد شما به جوانان برای ایجاد کسب و کار چیست؟
- ما بحثمان توسعه پایدار است. بحثمان این نیست که شما یک پولی بپردازید و یک کسب و کاری راه بیندازید و بعد از یکی دو سال ورشکسته شوید و هم وقتتان گرفته شود و هم پولتان از بین برود.
اینجاست که باید بستر و شرایط کار فراهم شود. یعنی چه؟ یعنی شما اگر می‌خواهید با یک سرمایه کوچک، یک کار بزرگ کنید، حمایت‌های قانونی لازم است صورت گیرد، دست شما را بگیرند. گرفتن دست بنگاه‌های بزرگ اقتصادی هنر نیست. چه طور دست شما گرفته می‌شود؟ در رونق.
وقتی اقتصاد رونق پیدا کند، بنگاه‌های اقتصادی با سرمایه‌های کم و ناچیز، کارهای بزرگ می کنند.
در شرایطی فعلی اگر بخواهید یک مجوز ساده بگیرید، یک سال طول می‌کشد، چند اداره باید مجوز به شما بدهند تا اجازه فعالیت داشته باشید. اینها باید تصحیح شود. چرا؟ چون شما اگر بخواهید با سرمایه کم بخواهید این پروسه را طی کنید، سرمایه‌تان از بین می‌رود و دیگر برای خود پروژه پولی ندارید.
اینجاست که باید دولت محترم برای این بخش در بحث سازمان‌دهی صنایع کوچک تمهیدات خاصی را داشته باشد.

*دولت می‌گوید، اقتصادی رشد داشته و تورم تک رقمی شده ولی مردم چیزی احساس نمی‌کنند، شما این موضوع را چگونه شما تحلیل می‌کنید؟
- آقای جهانگیری فرمودند که شاخص‌های اقتصاد خوب است. ممکن است شاخص‌‌های اقتصادی از نظر بهبود سلامت اقتصادی رشد داشته و اصلا نسبت به دولت قبل قابل قیاس نیست.
دولت قبلی دولت چپاول‌گر و غارت‌گر بود و آن موقع غارت کرد و الان داریم اثراتش می بینیم. آن موقع بی‌حد و حصر موسسات مالی و اعتباری را حمایت کرد، منابع مالی مردم را غیرقانونی جمع‌آوری کرد، الان به مشکل خوردیم، آن موقع روی پدیده شاندیز نظارت کافی نکرد، الان به مشکل خورده‌اند. این ها واقعیت‌های غیرقابل انکار است.
شاخص اقتصاد، شاخص بازار سرمایه است. آیا در شبکه بانکی پولی هست که بخواهند به متقاضیان تسهیلالت بپردازند؟ یک متقاضی تسهیلات برای من بیاور که بدون استفاده از روابطش و بدون استفاده از رانت رفته باشد و تسهیلات گرفته باشد.
در این دولت نسبت به دولت قبل، رفتارها، دستور‌العمل‌ها و شاخص‌های تصمیم‌گیری خیلی متفاوت شده است. دولت قبل، پول نفت را هر کاری که دلش می‌خواست می‌کرد. در دفتر یک وزیر غیر نفتی، نفت معامله می‌شد.
تلاش های خیلی خوبی در این پنج سال دولت محترم آقای روحانی انجام شده است ولی مردم می‌خواهند این تصمیمات در سفره خانواده‌شان بیاید، جیبشان پر از پول شود، جیبشان متناسب با نیازهایشان باشد. مردم دیگر دنبال شادی و تفریح و گردش نیستند، دنبال این هستند که عذاب نکشند و معیشتشان تامین شود.
دولت باید تلاش های خیلی جدی کوتاه مدت و تاثیرگذار بکند. من پیشنهاد می کنم یک فرمان ملی صادر شود در اقتصاد و آن عزل همه مدیران اقتصادی کشور است می‌دانید چرا؟ چون افکار پوسیده و سنتی است. حتی من دیدم که پسر جوان 35 ساله گذاشته‌اند در فلان وزارتخانه به عنوان معاون وزیر ولی وقتی می‌نشیند افکار پوسیده و سنتی دارد. به نظر من باید رییس جمهور محترم و معاون اول عزیز در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی یک فرمان صادر کند و 5 هزار نفر مدیران اقتصادی کشور را عزل کند و بعد یک سری افراد جوان، متدین، با انگیزه و با علاقه استخدام کند و دستشان را هم باز بگذارد. این یک تغییر بزرگ است.
به نظر من اقتصاد مرده شده ایران که جسدش را می‌خواهیم تشییع کنیم، باید دوباره ساخته شود، دوباره خلقش کنیم. این جور نیست که اقتصاد بیمار است و باید درمان و جراحی شود، از درمان و جراحی گذشته و باید به نظر من یک اقتصاد جدید درست کنیم، اقتصاد جدید هم با عزل قاطع مدیران اقتصادی، وزرای اقتصادی، معاونینشان، مدیر دفتر و حتی روسای ادارات درست می شود.

*یک خبر خوب به مخاطبان ما بدید؟
- ارز دیجیتالی شهرام کدگذاری و توکن شد.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 10088
 


 
 
عرفانی
United States
۱۳۹۶-۱۰-۱۵ ۱۴:۴۳:۱۰
نابغه اقتصادی!!!!
چقدر داده این مهملات رو راجع بهش منتشر کنید
حالم از کانال شما بهم خورد
همه جور ماله کشی دیده بودیم دیگه به مفسد اقتصادی نابغه گفتن واقعا اوج بلاهته
نه تنها نخبه نیست بلکه مفسد رانت خوار وقیح است شماهم با این گزارش پوچ بودن خود را ثابت کردید
بجای مصاحبه با موجودات پوچی مثل برخی سلبریتی ها و بزک مفسدان نشان دار اقتصادی
بروید از فعالیت دانشمندان و فرهیختگان ونخبگان واقعی و گمنام ایران گزارش بگیرید
تا منفور مردم ایران نشوید (350)
 
آشوری
United States
۱۳۹۶-۱۰-۱۵ ۲۰:۵۲:۵۵
لطفاً اینقدر زرد و سخیف نباشید
این آقاسابقش روشنه
نه نابغه است نه آدم خاصیه با رانتهای عجیب و غریب به اینجارسیده (351)
 
 
محمدرضا گلزار

تاریخ: سه‌شنبه13شهریور

مکان: سالن میلاد نمایشگاه

ساعت: 19:30و22:15

اطلاعات جزئی: قیمت بلیت ها (ریال) 550,000 700,000 800,000 850,...

 
گروه چارتار

تاریخ: دوشنبه12شهریور

مکان: رویال هال هتل اسپیناس پالاس

ساعت: 17:45و22:00

اطلاعات جزئی: قیمت بلیت ها (ریال) 550,000 650,000 750,000 850,...

 
بمرانی

تاریخ: 10شهریور

مکان: کاخ نیاوران - فضای باز

ساعت: ۲۱:۳۰

اطلاعات جزئی: مدت زمان اجرا: 120دقیقه بهای بلیط : , 60,000 تومان ...

 
داماهی

تاریخ: 9شهریور

مکان: کاخ نیاوران - فضای باز

ساعت: ۲۱:۳۰

اطلاعات جزئی: مدت زمان اجرا: 120دقیقه بهای بلیط : , 60,000 تومان ...

 
امید حاجیلی

تاریخ: 1و2شهریور

مکان: سالن میلاد نمایشگاه

ساعت: 19:30و22:15

اطلاعات جزئی: قیمت بلیت ها (ریال) 550,000 700,000 800,000 850,...

 
سرحدات لیر

تاریخ: 1تا26شهریورماه97

مکان: تئاتر مستقل تهران - سالن اصلی

ساعت: ۲۲:۰۰

اطلاعات جزئی: 85دقیقه بهای بلیط : , 21,000 تومان , 24,500 تومان نویسنده:...

 
روزهای بی باران

تاریخ: ۱۴مردادتا۱۵شهریور

مکان: پردیس تئاتر شهرزاد - سالن یک

ساعت: ۱۸:۳۰

اطلاعات جزئی: مدت زمان اجرا: 70دقیقه بهای بلیط : , 25,000 تومان ...

 
سینما فلیک

تاریخ: تیرومرداد97

مکان: پردیس تئاتر شهرزاد - سالن دو

ساعت: ۲۲:۰۰و۱۹:۰۰

اطلاعات جزئی: مدت زمان اجرا: 115دقیقه بهای بلیط : , 40,000 تومان ...

 
چشم‌ هایی که مال توست

تاریخ: ۲۷مردادتا۲۸مهر(فقط

مکان: تماشاخانه شانو

ساعت: شنبه

اطلاعات جزئی: ۱ ساعت بها: ۳۵,۰۰۰ و ۳۰,۰۰۰ تومان نویسنده و کارگردان:...

 
تناسخ ۳ تا ۳۵ تومن ۲۰:۰۰

تاریخ: ۲۷تیرتا۰۲شهریور

مکان: تماشاخانه پالیزسالن۲

ساعت:

اطلاعات جزئی: ۱ ساعت و ۱۰ دقیقه بها: ۳۵,۰۰۰ و ۳۰,۰۰۰ تومان نویسنده ...

 
ابراهیم

تاریخ: مرداد

مکان: محسن چاوشی

ساعت: 97

اطلاعات جزئی:

 
به چشم های تو سوگند

تاریخ: مرداد

مکان: ایوب صادقی

ساعت: 97

اطلاعات جزئی: این آلبوم شامل هشت قطعه است که اشعاری از محمدرضا یار ...

 
کوچ تا رهایی

تاریخ: مرداد

مکان: وحید تاج

ساعت: 97

اطلاعات جزئی: آلبوم حاضر شامل هفت قطعه است که در آنها از اشعار شاعران ...

 
ایران من

تاریخ: مرداد

مکان: همایون شجریان

ساعت: 97

اطلاعات جزئی: آلبوم ایران من شامل دوازده قطعه آواز و تصنیف است و ...

 
نه و هرگز

تاریخ: مرداد

مکان: علی محمدی

ساعت: 97

اطلاعات جزئی: آهنگساز: شهرام ارشادی تنظیم کننده: شهرام ارشادی،...

 
فراتر از درون

تاریخ: 26مردادتا16شهریور

مکان: گالری ژاله

ساعت: 16تا21

اطلاعات جزئی:

 
پلتفرم 101 – لحظه قطعی

تاریخ: 26مردادتا26شهریور

مکان: نگارخانه علیها

ساعت: 6تا20

اطلاعات جزئی:

 
صور خیال ٣

تاریخ: 26مردادتا16شهریور

مکان: گالری پردیس ملت

ساعت: 11تا20

اطلاعات جزئی:

 
همه چیز از همه چیز آغاز می شود

تاریخ: 02شهریورتا16شهریور

مکان: گالری ابد

ساعت: 16تا20

اطلاعات جزئی:

 
دکوفو

تاریخ: 26مردادتا23شهریور

مکان: گالری مکث

ساعت: 10تا20

اطلاعات جزئی: