قمار خطرناک ترامپ بر سر برجام
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۴۰
 
قمار خطرناک ترامپ بر سر برجام
 
مثبت نيوز - با اینکه سازمان‌های نظارتی بین‌المللی گزارش داده‌اند که ایران به توافق هسته‌ای برای محدود کردن فعالیت خود پایبند بوده، اما باز هم دونالد ترامپ با این توافق مخالف است.


به گزارش مثبت نيوز، تنش‌ها میان ایران و عراق در حال افزایش است. هفته گذشته، کشتی‌های جنگی نیروی دریایی ایران و آمریکا باز هم در آب‌های خلیج‌فارس باهم برخورد کردند. همچنین، کنگره تحریم‌های جدیدی علیه اشخاص و شرکت‌های مرتبط با برنامه موشکی ایران وضع کرد. ایران نیز در واکنش به این تحریم‌ها یک موشک آزمایش کرد. نیروهای تحت حمایت واشنگتن و تهران به جنگ‌های نیابتی خود در خاورمیانه (از روسیه تا یمن) ادامه می‌دهند.


اما تنها در یک حوزه تنش‌های میان دو کشور کمتر شده است: برنامه هسته‌ای ایران. تا به امروز، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) هفت بار اعلام کرده که ایران به تعهدات این توافق پایبند بوده است. شرکای آمریکا ازجمله اتحادیه اروپا، روسیه و چین نیز این موضوع را تأیید کرده‌اند. جالب است که دولت ترامپ نیز دو بار پایبندی ایران به تعهداتش را تأیید کرد.


اما ترامپ می‌خواهد توافق را لغو کند و اهمیتی به پایبندی ایران به برجام نمی‌دهد. او تمایلی به تأیید انطباق ایران با توافق نداشت و هفته گذشته نیویورک‌تایمز در گزارشی نوشت که ترامپ به مشاورانش گفته می‌خواهد دلیلی برای برهم زدن توافق با ایران پیدا کند.


اگر ترامپ این مسیر را ادامه دهد، تنها نتیجه‌ی حاصل خصومت بیشتر با تهران خواهد بود و رهبران تهران را متقاعد می‌کند وجود ِسلاح‌های هسته‌ای برای بقایشان ضروری است. این دقیقاً همان مشکلی است که اکنون آمریکا با کره شمالی دارد. زرادخانه هسته‌ای کره شمالی کشورهای زیادی در آسیای شرقی را تهدید می‌کند.


واکنش ترامپ به توافقِ باراک اوباما با ایران، شباهت‌های زیادی به واکنش جورج دبلیو بوش به توافقِ بیل کلینتون با کره شمالی دارد. آن زمان نیز همانند امروز، یک رئیس‌جمهور جدید قصد داشت مسیر تازه‌ای در زمینهٔ سیاست خارجی پیش بگیرد تا خود را از پیشینیانش متمایز کند. در آن زمان بوش پرونده کره شمالی را به‌طور کامل بازنگری کرد.

دولت بوش ادعا می‌کرد شواهدی از غنی‌سازی مخفیانه اورانیوم توسط کره شمالی دارد که توافق را نقض می‌کند. دولت بوش به‌جای ایجاد یک ائتلاف بین‌المللی و مجبور کردن پیونگ‌یانگ برای پایبندی به چارچوب توافق، تصمیم گرفت دیپلماسی را کنار بگذارد.


در سال 2005 آمریکا متوجه شد که پیونگ‌یانگ به تولید سلاح هسته‌ای بسیار نزدیک است و بوش سعی کرد برای یک توافق جامع‌تر در مورد خلع سلاح مذاکره کند، اما خیلی دیر شده بود. شاید رهبر کره شمالی با دیدن سرنوشت صدام حسین در عراق مصمم شد سلاح هسته‌ای تولید و بقای خود را تضمین کند. یک سال بعد، اولین سلاح را آزمایش کردند.


برخلاف کره شمالی در سال 2001، امروزه شکی نیست که ایران تمام موارد توافق را رعایت می‌کند و در ازای لغو تحریم‌ها، فعالیت‌هایش را تنها در راستای مقاصد صلح‌آمیز پیش می‌برد.


بازرسی‌های دقیق و سرسختانه‌ای توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام می‌شود تا از عدم فعالیت ایران در زمینهٔ طراحی و توسعه سلاح‌های هسته‌ای اطمینان یابند. البته هیچ توافقِ کنترل سلاحی بی‌نقص نیست، اما ترامپ باید این سؤال را از خود بپرسد: چه گزینه‌ی دیگری دارد؟


بدون توافق هسته‌ای، واشنگتن و متحدانش دسترسی کمتری به برنامه‌ی هسته‌ای ایران خواهند داشت و اعمال محدودیت برایشان دشوارتر خواهد بود. تا زمانی که ایران به برجام پایبند باشد، هرگونه اقدامی از سوی واشنگتن برای نقض آن، بی‌اعتباری آمریکا در جوامع بین‌المللی را در پی خواهد داشت. این امر بر توانایی و اعتبار آمریکا در مذاکرات آینده با دوست و دشمن تأثیر می‌گذارد که دیگر از پایبندی آمریکا به تعهداتش در صورت روی کار آمدن رئیس‌جمهور جدید، مطمئن نخواهند بود.


این رفتار تفاوت بسیار اساسی با رویکرد پرزیدنت اوباما در تعاملات دوجانبه و چندجانبه با ایران دارد. اروپا خواهانِ حفظ توافق با ایران است و ناسازگاری ترامپ به روابط فراقاره ای آسیب خواهد زد.


اگر ایران نتیجه‌گیری مشابه باکره شمالی داشته باشد (که هدف واشنگتن محدود کردن برنامه هسته‌ای نیست، بلکه بهانه‌ای برای تغییر حکومت است)، سلاح‌های هسته‌ای را ابزاری بازدارنده خواهد دید. بنابراین واشنگتن درگیر حملات نظامی می‌شود که احتمالاً آمریکا را در جنگ دیگری در خاورمیانه غرق می‌کند.


ترامپ همواره مخالفت خود با تهاجم به عراق را اعلام کرده است. او این جنگ را عامل "بی‌ثبات‌سازی خاورمیانه" می‌داند و گفته آمریکا باید "حمله به رژیم‌های خارجی که چیزی از آن‌ها نمی‌داند را متوقف کند." اکنون وقت خوبی است که ترامپ به توصیه‌های خودش عمل کند.


جالب اینجاست که دولت ترامپ نیز احتمالاً همان مسیری را طی خواهد کرد که آن را به باد تمسخر می‌گرفت: جورج دبیلو بوش، رئیس‌جمهوری که یک بحران بزرگ ایجاد کرد، یک درگیری بی‌پایان به را ه انداخت و سبب فرسایش موقعیت آمریکا در سراسر جهان شد.


در حال حاضر بحران و مشکلات زیادی وجود دارند که خواب شب را از چشمان رئیس‌جمهور می‌گیرند: داعش، سوریه، موشک های هسته‌ای کره شمالی، گسترش نفوذ چین در دریای چین جنوبی و مداخله روسیه در اروپای شرقی و کشورهای حوزه بالتیک. به نفع واشنگتن است که برجام را به حال خود رها کند. باید از تاریخ درس بگیرد و به‌جای تضعیف توافق، برای حفظ آن بکوشد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 7585
 


 
 
 
گروه دارکوب

تاریخ: شنبه12یکشنبه13اسفند1396

مکان: تالار وحدت

ساعت: 21:30

اطلاعات جزئی: قیمت بلیت ها (ریال) 500,000 600,000 700,000 800,...

 
امید حاجیلی

تاریخ: یکشنبه6اسفند1396

مکان: سالن میلاد نمایشگاه

ساعت: 19:00و22:00

اطلاعات جزئی: قیمت بلیت ها (ریال) 450,000 550,000 650,000 700,...

 
مانی رهنما

تاریخ: جمعه4اسفند1396

مکان: سالن همایش ایرانیان

ساعت: 19:00

اطلاعات جزئی: قیمت بلیت ها (ریال) 500,000 550,000 600,000 650,...

 
گروه چارتار

تاریخ: پنج‌شنبه19جمعه20بهمن1396

مکان: مرکز همایشهای برج میلاد

ساعت: 18:00و21:30

اطلاعات جزئی: قیمت بلیت ها (ریال) 350,000 550,000 650,000 850,...

 
احسان خواجه امیری

تاریخ: سه‌شنبه17وچهارشنبه18بهمن1396

مکان: سالن میلاد نمایشگاه

ساعت: 19:00و22:00

اطلاعات جزئی: قیمت بلیت ها (ریال) 450,000 550,000 650,000 700,...

 
رئال مادرید ١١ بارسلونا ١

تاریخ: جمعه۲۰تاچهارشنبه۲۵بهمن۱۳۹۶

مکان: پردیس تئاتر شهرزاد - سالن دو

ساعت: ۱۸:۳۰

اطلاعات جزئی: ۱ ساعت و ۳۰ دقیقه بها: ۳۵,۰۰۰ و ۴۰,۰۰۰ تومان نویسنده ...

 
چشم‌ ها

تاریخ: دوشنبه۰۲تایکشنبه۲۹بهمن۱۳۹۶

مکان: پردیس تئاتر شهرزاد - سالن سه

ساعت: ۱۸:۰۰

اطلاعات جزئی: ۵۵ دقیقه بها: ۳۵,۰۰۰ تومان نویسنده: مسعود هاشمی ...

 
هنر

تاریخ: پنجشنبه۲۸تاشنبه۱۴بهمن۱۳۹۶

مکان: تماشاخانه پالیز، سالن ۲

ساعت: ۱۸:۳۰

اطلاعات جزئی: ۱ ساعت و ۲۰ دقیقه بها: ۳۵,۰۰۰ تومان نویسنده: یاسمینا ...

 
اگه بمیری

تاریخ: ۱۵بهمن۱۰اسفند

مکان: تئاتر مستقل تهران

ساعت:

اطلاعات جزئی: ۱ ساعت و ۳۰ دقیقه بها: ۳۵,۰۰۰ و ۴۰,۰۰۰ تومان نویسنده:...

 
یرما

تاریخ: ۲۱آذرتاسه‌شنبه۲۴بهمن

مکان: عمارت ارغنون- سالن ۱

ساعت: ۲۱:۰۰

اطلاعات جزئی: ۱ ساعت و ۱۰ دقیقه بها: ۳۵,۰۰۰ تومان نویسنده: فدریکو ...

 
و اینک عشق

تاریخ: بهمن

مکان: بابک رادمنش و سامی یوسف

ساعت: 96

اطلاعات جزئی: مثبت نیوز - این آلبوم حاصل همکاری این هنرمند با نوازندگان ...

 
برای زندگی

تاریخ: دی

مکان: MINUS 1

ساعت: ماه

اطلاعات جزئی: مثبت نیوز - آلبوم برای زندگی اثر جدید گروه ماینس وان ...

 
جز عشق نمیخواهم

تاریخ: آذر

مکان: علیرضا عصار

ساعت: 96

اطلاعات جزئی: مثبت نیوز - آلبوم جدید علیرضا عصار با نام جز عشق نمیخواهم ...

 
حرمان

تاریخ: دی

مکان: امید نعمتی

ساعت: 97

اطلاعات جزئی: مثبت نیوز - آلبوم حرمان اولین اثر رسمی و مستقل امید ...

 
دریا کجاست

تاریخ: بهمن

مکان: چارتار

ساعت: 96

اطلاعات جزئی: مثبت نیوز - آلبوم جدید چارتار با نام دریا کجاست دو ...

 
زنی را میشناسم من

تاریخ: 13بهمن1396تا18بهمن1396

مکان: گالری مهرمریم

ساعت: 16تا20

اطلاعات جزئی: لیلا بخشایش

 
کوری

تاریخ: 13بهمن1396تا18بهمن1396

مکان: گالری شکوه

ساعت: 16تا20

اطلاعات جزئی:

 
سرگشتگی

تاریخ: 13بهمن1396تا20بهمن1396

مکان: پروژه‌های نک

ساعت: 12تا18

اطلاعات جزئی: ملیسا ولی‌پور

 
گروه هنری همپا

تاریخ: 13بهمن1396تا20بهمن1396

مکان: گالری مژده

ساعت: 12تا20

اطلاعات جزئی: هادی روشن‌ضمیر احمد مازادی پیمان پیروی ابراھیم ...

 
بی ریخت

تاریخ: 13بهمن1396تا29بهمن1396

مکان: گالری دلگشا

ساعت: 12تا20

اطلاعات جزئی: صدرا میرشریفی