خاتمی: موضع نظام خروج فوری نیرو‌های ترکیه‌ از سوریه است
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۴۲
 
خاتمی: موضع نظام خروج فوری نیرو‌های ترکیه‌ از سوریه است
 
مثبت نيوز - امام جمعه موقت تهران گفت: لشکر کشی ترکیه به شمال سوریه تجاوز به یک کشور است، موضع نظام در مقابل این اتفاق ناصحانه و توقف فوری حملات و خروج فوری از خاک سوریه است.

احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران در خطبه‌های سیاسی نماز جمعه این هفته تهران در واکنش به حمله نظامی ترکیه به شمال سوریه اظهار کرد: مطلب روشن این است، این کار ترکیه تجاوز به یک کشور است. موضع نظام در مقابل این اتفاق ناصحانه و توقف فوری حملات و خروج فوری از خاک سوریه است.

وی ادامه داد: یک نصیحت به دولت ترکیه دارم. نصیحتم این است که عربستان به عنوان نوکر آمریکا حرف آمریکا را شنید و در باتلاق افتاده است. یک هفته‌ای می‌خواست کار یمن را تمام کند و الان پنج سال است رزمندگان یمنی پیروز هستند. ترکیه به این دام نیافتد. بلافاصله بعد از خروج آمریکا از سوریه نیرو‌های ترکیه‌ای جای آنان را پر می‌کنند، مراقب باشید باتلاق جدید برای خودتان درست نکنید.

خاتمی در بخشی از سخنرانی امروز خود به مسائل پیش آمده در کشور عراق اشاره کرد و گفت: یکی دو هفته پیش شنیدید که اغتشاشاتی در عراق صورت گرفت که متاسفانه بیش از صد نفر در این اغتشاشات کشته شدند. برای ما خیلی خبر تلخی بود که کشوری که دیر زمانی نیست از شر دیکتاتور خلاص شده این بلا‌ها سرش بیاید.

وی تاکید کرد: خواسته‌ای که معترضین داشتند به تعبیر خود مسئولین خواسته به حقی بوده است. اصلاح خدمات اداری، قطعی مکرر برق و آب غیر بهداشتی. مسئولین قول دادند این مشکلات را حل کنند. اصل این اعتراضات ریشه به جایی داشته است، اما بی تردید دشمنان مردم عراق سوار این موج شدند. چرا الان این موج سواری را کردند؟ یکی اینکه مردم بترسند و واهمه بگیرند و به زیارت اربعین نروند. بیش از سه میلیون نفر امسال به زیارت اربعین می‌روند. تا کنون یک میلیون و نیم رفته‌اند و یک میلیون نیم دیگر هم می‌روند.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: هدف بعدی دشمنان تفرقه بین دو ملت ایران و عراق بوده است.

وی سپس به فرمایشات مقام معظم رهبری در راستای تلاش دشمنان برای ایجاد تفرقه میان دو ملت ایران و عراق اشاره کرد و گفت: مردم عراق قاطعانه مقابل رژیم صهیونیستی و آمریکا ایستادند و آنان خواستند انتقام بگیرند.

خاتمی با بیان اینکه این اغتشاشات سه ضلع اساسی داشت گفت: ضلع اساسی اول امریکا انگلیس و رژیم صهیونیستی است؛ این معرکه گردانان شیطان اول. ضلع دوم رژیم‌های مرتجع عرب بخصوص عربستان است. ۷۹ درصد پیام‌های توئیتری از عربستان بوده است؛ بنای آدم شدن ندارد می‌خواهد همه جا آدم کشی کند. ضلع سوم هم پس مانده‌های حزب بعث و برخی از خبرگزاری‌ها مثل العربیه هستند که باید بگوییم العریه، بی بی سی و سی ان ان و فضای مجازی آلوده بودند که این آتش را افروختند.

وی در بخش دیگری از خطبه‌های سیاسی این هفته نماز جمعه یادآور شد که هفته گذشته مقام معظم رهبری سیاست‌های کلی نظام را ابلاغ کردند و ادامه داد: تحلیل این کلمات فرصت زیادی می‌خواهد.

خاتمی گفت: تحلیلی که در رابطه با مسائل داخلی دارم این است که ۵ اسفند امسال یازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی و اولین انتخابات میان دوره‌ای پنجمین مجلس خبرگان رهبری ان‌شاءالله برگزار می‌شود؛ بنابراین طبیعی است که شور و نشاط انتخاباتی آغاز شده باشد. انتخابات در حقیقت جشن سیاسی است. جشنی که چهل سال قبل طاغوتی‌ها اجازه نمی‌دادند برگزار شود. قبل از آن‌ها هم اجازه نمی‌دادند. خودشان را همه کاره می‌دانستند. این حرف من نیست حرف خودشان است. ساواک لیستی تهیه می‌کرد به نخست وزیر می‌داد و نخست وزیر به شاه لیست را می‌داد. شاه اسم هرکسی را که نمی‌خواست خط می‌کشید و بدون حضور مردم یا با حضور مردم آن‌ها نماینده بودند. انتخابات جشن سیاسی است و قدر بدانید.

وی گفت: هرکس که دلداده این انقلاب است باید برای حضور باشکوه مردم پای صندوق‌های رای تلاش داشته باشد. اینجا جای اهداف سیاسی نیست جای عزت نظام است. برای برپایی انتخابات باشکوه همه باید قانون مدار باشیم. مجریان و مردم باید قانون مدار باشند. قانون شکنی تحقیر قانون در شان هیچ کس و در شان مسئولان نیست.

امام جمعه این هفته تهران گفت: ما نه اولین کشوری هستیم که انتخابات برگزار می‌کنیم و نه آخرین کشور. همه جای دنیا انتخابات هست. در دنیا هرکس که گفت: می‌خواهم نامزد شوم اسمش را می‌نویسند یا قانونی برای کار هست؟ مردم به این قانون رای دادند و این قانون گفته شورای نگهبان ناظر به انتخابات است. اصل ۹۸ هم می‌گوید تفسیر قانون اساسی بر عهده شورای نگهبان است و شورای نگهبان هم گفته است که این نظارت نظارت استصوابی است.

وی افزود: ما هم قبول داریم که باید رای مردم را تمکین کرد، اما این به این معنا است که نظارت نباشد؟ هر کسی از راه رسید بگوییم بفرما؟ این نظارت استصوابی چیز جدیدی نیست. می‌گویند شورای نگهبان نبوده؛ خب شورای نگهبان نبود، اما در زمان امام، هیئتی ایجاد شد و آن‌ها نظارت استصوابی را انجام دادند. کدش را بگویم؟ مسعود رجبی خبیث را رد کردند؛ دستشان هم درد نکنند.

خاتمی یادآور شد: از رفتار‌های ناپسند دو قطبی کردن جامعه است. من به وضوح دارم می‌بینم و میشنوم که برخی از ابلاغ‌ها و اظهارات بوی دو قطبی کردن می‌دهد. همه می‌فهمند. ما هم می‌فهمیم و به جایش پاسخ می‌دهیم. اما نکنید این کار را. اگر مصلحت کشور را می‌خواهید این کار را نکنید به مصلحت اتحاد جامعه اسلامی نیست.

وی در بخش دیگر نیز با اشاره به اهمیت راهپیمایی اربعین گفت: بیش از ۲۰ میلیون نفر با مدیریت کاملا مردمی و با شعار لبیک یا حسین در این راهپیمایی شرکت می‌کنند. این راهپیمایی بیعت با حسین است. بیعت با حسین بعیت با پیغمبر است. این عاشقانی که من می‌بینم اگر از آسمان تیر و سنگ هم ببارد می‌روند راهپیمایی. این راهپیمایی جلوه تبری و تولی عاشقانه است. اعتصام به حبل‌الله است. این راهپیمایی فقط برای شیعه نیست. برای همه مسلمانان است. راهپیمایی اربعین محل تجمع الهیون عالم است. آن کشیش مسیحی گفت: درست است پیغمبر ما دو تا است، اما حسین ما یک نفر است. حب الحسین یجمعون.

امام جمعه تهران ادامه داد: بیش از سه میلیون نفر، چهار برابر بیش از سال گذشته ثبت نام کردند. مواکب حسینی با کرامت تحویلشان می‌گیرند. رسم حسینی همین است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 15784
 


 
 
 
سیمین غانم(ویژه بانوان)

تاریخ: جمعه22آذر1398

مکان: تالار وحدت

ساعت: 14:00

اطلاعات جزئی: قیمت بلیت ها (ریال) 500,000 600,000 750,000 900,...

 
حسن ریوندی

تاریخ: جمعه10آبان1398

مکان: سالن وزارت کشور

ساعت: 19:00

اطلاعات جزئی: قیمت بلیت ها (ریال) 400,000 500,000 600,000 700,...

 
گروه بمرانی

تاریخ: پنج‌شنبه7شهریور

مکان: ایوان عطار کاخ سعدآباد

ساعت: 21:00

اطلاعات جزئی: قیمت بلیت ها (ریال) 500,000 700,000 900,000 1,...

 
گروه داماهی

تاریخ: جمعه1شهریور

مکان: ایوان عطار کاخ سعدآباد

ساعت: 21:00

اطلاعات جزئی: قیمت بلیت ها(ریال) 500,000 700,000 900,000 1,100,...

 
ایوان بند

تاریخ: دوشنبه۲۱مرداد

مکان: برج میلاد

ساعت: ۱۷:۳۰/۲۱:۳۰

اطلاعات جزئی: ایوان بند در اسفند سال 1395 توسط حسین شریفی و فواد ...

 
زیبایی گاهی زن است

تاریخ: از28شهریور1398

مکان: پردیس تئاتر شهرزاد

ساعت: 20:30

اطلاعات جزئی: قیمت بلیت ها (ریال) 300,000 500,000 700,000 نویسنده ...

 
امشب اینجا

تاریخ: ۲۴شهریورتا۰۹مهر

مکان: ایرانشهر-سالن استاد سمندریان

ساعت: ۱۹:۳۰

اطلاعات جزئی: ۵۵ دقیقه بها: ۵۰,۰۰۰ و ۴۵,۰۰۰ تومان نویسنده و ...

 
آواز قو

تاریخ: ۱۰شهریورتا۱۳مهر

مکان: ایرانشهر-سالن استاد ناظرزاده کرمانی

ساعت: ۲۱:۰۰

اطلاعات جزئی: ۱ ساعت و ۱۰ دقیقه بها: ۳۵,۰۰۰، ۴۰,۰۰۰ و ۴۵,۰۰۰ تومان نویسنده:...

 
لیگ قهرمانان، مرحله گروهی

تاریخ: ۰۹مردادتا۰۶شهریور

مکان: عمارت نوفل‌لوشاتو -سالن۱

ساعت: ۱۸:۰۰

اطلاعات جزئی: ۱ ساعت بها: ۳۵,۰۰۰، ۴۵,۰۰۰ و ۵۰,۰۰۰ تومان نویسنده:...

 
مرغ دریایی من

تاریخ: ۰۱مردادتا۰۵شهریور

مکان: ایرانشهر-سالن استاد سمندریان

ساعت: ۲۱:۰۰

اطلاعات جزئی: ۱ ساعت و ۴۰ دقیقه بها: ۵۰,۰۰۰ و ۴۰,۰۰۰ تومان نویسنده:...

 
به من فرار کن

تاریخ: شهریور

مکان: محمدرضا علیمردانی

ساعت: ۹۸

اطلاعات جزئی: مثبت نیوز - این آلبوم شامل دوازده آهنگ باکلام در سبک ...

 
نام من عشق است...

تاریخ: خرداد

مکان: فرواگ

ساعت: ۹۸

اطلاعات جزئی: مثبت نيوز - اولین آلبومی است که با صدای فرواگ منتشر ...

 
قله

تاریخ: خرداد

مکان: امیرعباس گلاب

ساعت: ۹۸

اطلاعات جزئی: آلبوم قله اولین آلبومی است که با صدای امیرعباس گلاب ...

 
در من برو شکار

تاریخ: خرداد

مکان: گروه داماهی

ساعت: ۹۸

اطلاعات جزئی: آلبوم در من برو شکار دومین آلبوم گروه داماهی است که ...

 
عالیجناب

تاریخ: اسفند

مکان: ایوان بند

ساعت: ۹۷

اطلاعات جزئی: آلبوم عالیجناب منتشر شد. اولین آلبوم ایوان بند ...

 
در امتداد شاعران

تاریخ: جمعه۱۲تا۲۳مهر

مکان: گالری هما

ساعت: ۱۱-۱۹

اطلاعات جزئی:

 
این سری عاشقانه باشه

تاریخ: ۲۸تیرتا۸مرداد

مکان: گالری هما

ساعت: ۱۱-۱۹

اطلاعات جزئی: ساله شریفی

 
ذات پنهان

تاریخ: ۲۸تیرتا۲مرداد

مکان: گالری طراحان آزاد

ساعت: ۱۶-۲۰

اطلاعات جزئی: ساناز دزفولیان

 
میدازولام

تاریخ: ۲۱تیرتا۲مرداد

مکان: گالری شیرین

ساعت: ۱۱-۱۹

اطلاعات جزئی: ساغر حمزه‌لو

 
نارنج‌ها می رسند

تاریخ: جمعه۳۱خردادتاسشنبه۱۱تیر

مکان: گالری هما

ساعت: ۱۱-۱۹

اطلاعات جزئی: