رییسی: بسیاری از اقدامات ما وظیفه دولت است
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۴۳
 
رییسی: بسیاری از اقدامات ما وظیفه دولت است
 
مثبت نیوز - تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه اداره این آستان، کاملا مردمی است، گفت: منشاء همه امکانات و اساس آستان قدس رضوی، وقف و نذر است.

حجت الاسلام سیدابراهیم رئیسی با حضور در برنامه "نگاه یک" با اشاره به برخی از محورهای حکم انتصاب خود به تولیت آستان قدس رضوی از سوی مقام معظم رهبری افزود: زیارت و توجه به زائران از جمله این محورهاست که ما در سیاست کاری خود به موضوع زیارت محوری پرداختیم و تسهیل زیارت حضرت امام رضا (ع) برای مشتاقان از سراسر کشور و خارج از کشور مورد تاکید قرار گرفت.

گزیده سخنان رئیسی را به نقل از خبرگزاری صدا و سیما در ادامه می‌خوانیم:

برای برخی از مردم که به علت مشکلات مالی امکان زیارت امام رضا (ع) فراهم نبود، از لحظه آغاز به کار در تولیت، طرحی را آغاز کردیم تا آن ها بتوانند زیارت خود را انجام دهند.
تاکنون بیش از 600 هزار نفر زائر اولی برای زیارت آمدند و به طور متوسط روزی هزار نفر در حدود 2 سال اخیر از بارگاه ملکوتی حضرت امام رضا (ع) زیارت کردند.
بنای ما این است که روزی فرا رسد تا کسی در کشورمان نباشد که به علت مشکلات مادی نتوانسته باشد به زیارت بارگاه ملکوتی حضرت امام رضا (ع) بیاید.
برای زائران خارجی امام رضا (ع) هم تسهیلاتی را فراهم کردیم تا زیارت دلنشین و خاطره انگیزی را داشته باشند.
مشکل اسکان زائران کم درآمد همچنان باقی است و برای تسهیل در زیارت آن ها کمپ هایی در اطراف مشهد وجود دارد.
کمپ در شأن زائران امام رضا (ع) نیست، به همین علت کار ساخت زائرشهر را برای حل مشکل اسکان زائران کم درآمد، کار ساخت زائرشهر را آغاز کردیم که امسال در روز ولادت امام رضا (ع) بهره برداری از فاز نخست آن آغاز شد و فازهای بعدی هم در حال ساخت است؛ این زائرشهر می تواند بیش از 20 هزار زائر را در خود جای دهد.
این زائرشهر می تواند بیش از 20 هزار زائر را در خود جای دهد و مکان دیگری هم در نزدیکی حرم مطهر امام رضا (ع) ایجاد شده است که 8 هزار نفر ظرفیت دارد و در چند روز آینده بهره برداری از آن آغاز خواهد شد.
اکنون استفاده از زائرشهر برای زائر اولی هاست که جا و مکان ندارند و تلاش می کنیم ساز و کاری فراهم شود تا افراد کم درآمد هم بتوانند از زائرشهر استفاده کنند.
تا آخر سال 1397 فاز دوم زائرشهر به بهره برداری می رسد.
مراکز درمان آستان قدس رضوی در سال جاری به حدود یک میلیون نفر خدمات درمانی ارائه کردند، با توجه به پیشرفتی که بیمارستان رضوی و مراکز درمانی دارد، مشهد در حال تبدیل شدن به قطب سلامت حتی برای کشورهای منطقه است.
اطعام زائران آستان قدس رضوی حدود 5 تا 6 برابر در مقایسه با گذشته افزایش یافته است و قبلا 5 تا 6 هزار غذا بود اکنون تا 30 هزار غذا در روز هم می رسد.
نذورات مردم هم افزایش یافته است، پارسال 21 درصد و امسال 25 درصد افزایش نذورات داشتیم.
همه هزینه های اطعام و بخشی از هزینه های ساختمانی زائرشهر را مردم می پردازند، اساس اقتصاد آستان قدس رضوی بر وقف و نذر است و هیچ شرکتی ندارد که مبنای آن وقف و نذر نباشد.
منشاء همه امکانات آستان قدس رضوی، وقف و نذر است.
نسبت به مجاورین نخستین اقدام، تأسیس تشکیلات و حوزه ای به عنوان معاونت امداد مستضعفین است که ساز و کار توجه به محرومان و مستضعفان در آنجا دیده شده است.
به تقاضای هزار نفر از این متقاضیان پاسخ داده شده اما کار اصلی ما در این معاونت، توانمندسازی محرومان و مستضعفان است.
بودجه آستان قدس رضوی کمتر از یک هزارم بودجه دولت است و ما به همین میزان برای خودمان ماموریت قائلیم که تا می توانیم برای محرومان اشتغال ایجاد کنیم.
تا بهمن امسال در مدت یک سال 800 شغل را برای آن ها ایجاد کردیم و تا پایان امسال به یک هزار نفر می رسد.
هر جا کار در دست مردم باشد گره گشاست، 50 هزار خادم در آستان قدس رضوی داریم که شبانه روز خدمت می کنند و اداره این آستان کاملا مردمی است.
آستان قدس رضوی برخی از هزینه های لایروبی قنات های مشهد را بر عهده گرفت و برخی از هزینه ها را مردم پرداختند و از این طریق تعداد زیادی اشتغال ایجاد شد.
در زمینه دام سبک و صنایع روستایی هم اقداماتی انجام شد که اشتغال ایجاد کرد، تلاش می کنیم تا آنجایی که امکان دارد اشتغال و افزایش تولید ایجاد کنیم.
با همین مبالغ اندک و همت مردم و جوانان می توان زمینه های اشتغال را فراهم کرد.
فضای مجازی هم می تواند اشتغال ایجاد کند، آستان قدس در این زمینه هم گام هایی را برداشته است.
از زمان وقوع زلزله در استان کرمانشاه، از طرف آستان قدس در آنجا مستقر شدند و تاکنون هم در آنجا مستقر و در حال خدمت رسانی هستند.
بنیاد کرامت وابسته به آستان قدس رضوی در کرمانشاه و کوهبنان کرمان فعال هستند و در زمان مشکلات ریزگردها در استان خوزستان هم فعال بود.حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با اشاره به اینکه بنیاد کرامت در 2 سال اخیر و در این دوره تولیت آستان قدس رضوی برای اقدامات سریع خدمت رسانی به مردم تشکیل شده است ، گفت: در حوزه خدمت رسانی به مستضعفان، معاونت امداد مستضعفان و بنیاد کرامت تاسیس شد واین دو بخش به فقرا و مستضعفان خدمت رسانی می کنند.
اواخر پارسال 40 واحد مسکونی را در باقرشهر تهران به خانواده های شهدای مدافع حرم تحویل دادیم، ساخت مجموعه 600 واحدی مسکونی را آغاز کردیم که حدود 30 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در حال ساخت است و به جوانان نیازمند مسکن تحویل خواهیم داد.
در شهرستان بیرجند ساخت مجموعه 120 واحدی را آغاز کردیم.
در حوزه علمی و پژوهشی این آستان تحولاتی ایجاد شده است.
دانشگاه علوم رضوی و دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) تعداد زیادی دانشجو دارد و بنیاد پژوهش های آستان قدس رضوی هم مراکز علمی و پژوهشی قابل توجه دارد که اگر برنامه ریزی دقیق انجام شود مشهد مقدس می تواند مرجعیت علمی پیدا کند.
گام های مقدماتی را برداشتیم و در این زمینه ساختارسازی را انجام دادیم و معاونت علمی را ایجاد کردیم و زیرساخت های لازم برای مرجعیت علمی شدن، آماده است.
با حوزه علمیه قم و مراکز علمی و پژوهشی و دانشگاه های کشور همکاری را تعریف و تفاهم نامه هایی را امضا کردیم که در حال اجرایی شدن است.
برای پیشرفت امور در آستان قدس رضوی، صاحبان اندیشه را فراخوان کرده ایم و ایده های خوبی در این زمینه رسیده است و بانک ایده ها را تشکیل دادیم که بسیار ارزشمند است و در حال و آینده می تواند به ما کمک کند.
تشکیل سازمان فرهنگی به منظور گردآوری موسسات فرهنگی و اندیشه ورز و ایجاد بخشهای تبلیغاتی درون و بیرون از حرم مطهر از جمله اقدامات صورت گرفته در دوره تصدی گری بنده بوده است.
موسسات و شرکتهایی وقف آستان قدس هستند مانند موسسه موقوفه ملک، شرکتهایی هم هستند که اصالتا موقوفه نیستند اما از درآمد موقوفه تهیه شده اند و درآمدشان هم در جهت مصارف آستان قدس صرف می شود.
در راستای ساماندهی اقتصادی به شناسایی و تعیین راهکارهای برون رفت شرکتهای وقفی از مشکلات اقتصادی اقدام و مشخص شده است اکثر شرکتهای موقوفه آستان قدس زیان ده هستند اما با توجه به شرایط اقتصادی جامعه تاکنون نگذاشته ایم این شرکتها تعطیل و کارگری اخراج شود.
در صدد آن هستیم که 8 مرکز درمانی در اطراف مشهد مقدس بنا کنیم، حتی در راستای بهبود شرایط جاده های منتهی به مشهد هم اقدامات موثری را دست داریم.
تا 2 سال قبل طبق استفتایی که از امام خمینی (ره) داریم که آستان قدس مالیات پرداخت نمی کردو امام فرموده بودند آستان قدس رضوی و شرکتهای تابعه از پرداخت مالیات معاف هستند اما بنده در زمان انتصاب به تولیت از مقام معظم رهبری استعلام کردم و نتیجه این شد که آستان قدس باید مالیات پرداخت کند. در حال حاضر 2 سال است که آستان قدس مالیات پرداخت می کند.
البته کمکی که ما به مستضعفین می کنیم چند برابر مالیاتی است که باید پرداخت کنیم، بسیاری از اقدامات آستان قدس رضوی به نوعی وظیفه دولت است اما توسط آستان قدس صورت می پذیرد.
تا جایی که بنده شمرده ام حدود یازده تهمت ناروا به آستان قدس زده شده که عدم پرداخت مالیات هم از آن دست است. مردم باید بدانند ما رقیب کسب و کار مردمی و یا بخش خصوصی نیستیم بلکه حامی آنها هستیم. ما بنا را بر این گذاشته ایم که هیچ کارخانه ای تعطیل و کارگری بیکار نشود ما سعی کرده ایم میان دانشگاه و بازار رابطه ای متقابل در راستای ایجاد اشتغال و بازاریابی برای ارائه تولیدات به مصرف کنندگان ایجاد شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 11507
 


 
 
 
کیتارو

تاریخ: ۱۶تا۱۸اردیبهشت

مکان: تالار وزارت کشور

ساعت: ۲۱:۰۰

اطلاعات جزئی: بها: ۴۰۰,۰۰۰، ۳۵۰,۰۰۰، ۳۲۰,۰۰۰، ۳۰۰,۰۰۰، ۲۸۰,۰۰۰، ...

 
گروه لیان

تاریخ: 23و24اردیبهشت

مکان: تالار وحدت

ساعت: 21:30

اطلاعات جزئی: قیمت بلیت ها (ریال) 450,000 550,000 650,000 750,...

 
فرزاد فرزین

تاریخ: جمعه7اردیبهشت

مکان: مرکز همایشهای برج میلاد

ساعت: 19:00و21:30

اطلاعات جزئی: قیمت بلیت ها (ریال) 450,000 550,000 650,000 950,...

 
لودوویکو اینائودی

تاریخ: اردیبهشت97

مکان: تالار بزرگ کشور

ساعت: ۲۱:۳۰

اطلاعات جزئی: مدت زمان اجرا: 120دقیقه بهای بلیط : , 100,000 تومان ...

 
گروه دارکوب

تاریخ: شنبه12یکشنبه13اسفند1396

مکان: تالار وحدت

ساعت: 21:30

اطلاعات جزئی: قیمت بلیت ها (ریال) 500,000 600,000 700,000 800,...

 
مرد شده

تاریخ: ۱۶فروردین۱۴اردیبهشت

مکان: تالار مولوی - سالن اصلی

ساعت: ۲۱:۰۰

اطلاعات جزئی: بها: ۲۵,۰۰۰ تومان نویسنده، طراح و کارگردان: آسو ...

 
کوروش

تاریخ: ۱۵فروردین۱۵اردیبهشت

مکان: تالار وحدت

ساعت: ۱۸:۳۰

اطلاعات جزئی: بها: ۸۰,۰۰۰، ۶۵,۰۰۰، ۵۵,۰۰۰، ۵۰,۰۰۰، ۴۰,۰۰۰ و ۲۵,۰۰۰ ...

 
برادران واچوفسکی

تاریخ: ۱۶تا۲۷فروردین

مکان: خانه نمایش دا

ساعت: ۲۰:۳۰

اطلاعات جزئی: بها: ۲۵,۰۰۰ تومان نویسنده: حامد اسلامی کارگردان:...

 
دپوتات

تاریخ: ۷تا۳۰فروردین

مکان: پردیس تئاتر شهرزاد - سالن دو

ساعت: ۲۱:۳۰

اطلاعات جزئی: بها: ۳۰,۰۰۰، ۳۵,۰۰۰ و ۴۰,۰۰۰ تومان کارگردان: اتابک ...

 
مرثیه ای برای یک دختر

تاریخ: ۱۵فروردین۱۸اردیبهشت

مکان: تماشاخانه پالیز، سالن ۲

ساعت: ۱۸:۰۰

اطلاعات جزئی: بها: ۳۵,۰۰۰ تومان نویسنده، طراح و کارگردان: مازیار ...

 
دره خاموش

تاریخ: فروردین

مکان: گروه بادزنگ

ساعت: ۹۷

اطلاعات جزئی: آلبوم دره خاموش اثری از گروه بادزنگ است. این مجموعه ...

 
دو مایل مانده به مریخ

تاریخ: فروردین

مکان: آرش فلاحی

ساعت: ۹۷

اطلاعات جزئی: آلبوم دو مایل مانده به مریخ اثری پیانویی از آرش فلاحی ...

 
لبریز

تاریخ: اسفند

مکان: سالار عقیلی، مجید درخشانی، نصراله مدقالچی

ساعت: ۹۶

اطلاعات جزئی: آلبوم لبریز با صدای سالار عقیلی و آهنگسازی مجید درخشانی ...

 
تمارض

تاریخ: اسفند

مکان: بامداد افشار

ساعت: 96

اطلاعات جزئی:

 
شانزلیزه

تاریخ: اسفند

مکان: فرزاد فرزین

ساعت: 96

اطلاعات جزئی:

 
زنی را میشناسم من

تاریخ: 13بهمن1396تا18بهمن1396

مکان: گالری مهرمریم

ساعت: 16تا20

اطلاعات جزئی: لیلا بخشایش

 
کوری

تاریخ: 13بهمن1396تا18بهمن1396

مکان: گالری شکوه

ساعت: 16تا20

اطلاعات جزئی:

 
سرگشتگی

تاریخ: 13بهمن1396تا20بهمن1396

مکان: پروژه‌های نک

ساعت: 12تا18

اطلاعات جزئی: ملیسا ولی‌پور

 
گروه هنری همپا

تاریخ: 13بهمن1396تا20بهمن1396

مکان: گالری مژده

ساعت: 12تا20

اطلاعات جزئی: هادی روشن‌ضمیر احمد مازادی پیمان پیروی ابراھیم ...

 
بی ریخت

تاریخ: 13بهمن1396تا29بهمن1396

مکان: گالری دلگشا

ساعت: 12تا20

اطلاعات جزئی: صدرا میرشریفی