هشتمین حراج تهران با فروش نزدیک به 15‌ میلیارد تومان برگزار شد
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۳
 
مثبت نیوز - هشتمین حراج تهران با تمرکز بر آثار هنری معاصر در شب 22‌ دی‌ماه 1396، با مجموع فروش 14‌میلیارد و ‌952 میلیون تومانی به کار خود پایان داد؛ فروشی که با توجه به بازار راکد و ناامیدکننده هنری امسال یک موفقیت محسوب می‌شود.

زمستان پارسال بود که حراج تهران بخش دومی را راه‌اندازی کرد که قرار بود مشخصا رویکردی معاصر اتخاذ کند، با این‌حال پاره‌ای انتقادها نسبت به آثار ارائه‌شده در دوره ششم که در زمستان سال 95 در هتل اسپیناس پالاس برگزار شد، در نهایت منجر به اضافه شدن نوشته‌ای کوتاه در ورودی تالار اصلی حراج شد که به شکل خلاصه در توضیح رویکرد حراج زمستانه بود، نوشته‌ای که البته در نهایت چندان توجیهی برای ارائه آثار هنرمندانی چون زنده‌یاد رامیز شهوق، زنده‌یاد منصور قندریز، حسین‌علی ذابحی، منوچهر معتبر، بهمن دادخواه و... نبود. با این‌حال حضور این آثار و آثار هنرمندان دیگری را که اصولا جزو هنرمندان مدرنیست محسوب می‌شوند را می‌توان یک تصمیم اقتصادی در نظر گرفت، کوششی برای حفظ استقلال این حراج از حراج تابستانه، موسوم به حراج آثار کلاسیک و مدرن.

حراجی در سایه رکود بازار
اما از‌سوی‌دیگر، سایه عدم اقبال عمومی بر بازار هنرهای تجسمی امسال را نمی‌شد در این دوره از حراج نادیده گرفت؛ به‌واقع در سالی که حتی نمایشگاه‌های بزرگ سالانه هنری هم فروشی بسیار پایین‌تر از حد انتظار داشتند، حراج امسال لااقل موفق شد با یک فروش نسبی از وضعیت نامعین امسال جان به در ببرد. به نظر می‌رسد که وضعیت بغرنج اقتصادی تاثیر خود را بر فضای هنرهای تجسمی گذاشته است، به‌ویژه که در طول پنج سال اخیر، رشد روزافزون تعداد نگارخانه‌های هنری علنا منجر به بزرگ شدن فضا و حجم مبادلات هنری شده بود ولی همین فضا در شرایط پیچیده‌تر اقتصادی می‌توانست منجر به افت بازار هنر شود، اتفاقی که امسال شاهدش بودیم.

بازار نوپا
حراج زمستان سال 95 با فروشی معادل 12‌میلیارد‌و‌344 میلیون تومان به کار خود پایان داد. رقمی که به نسبت حراج پنجم که در تابستان 95 رخ داد 50‌درصد افت مجموع فروش داشت. با این‌حال رویکرد گردانندگان حراج، بنا کردن حراج جدیدی بود با هنرمندانی که پیش‌تر در بازار هنری حضور نداشتند. به‌این‌ترتیب تلاش حراج‌گذاران در حراج زمستانه بر این مبنا است که بسیاری از هنرمندان جوان را به مدد حضور در کنار استادان مدرنیست در بازار هنر مطرح کنند. با توجه به جوانی هنرمندان حاضر بازار حراج زمستانه را باید بازاری نوپا ارزیابی کرد، بازاری که مجموع فروشش لااقل 50‌درصد پایین‌تر از فروش حراج تابستانه با حضور مشهورترین چهره‌های هنر مدرن و کلاسیک ایران می‌شود.

هنر تاریخ می‌سازد
نمی‌توان فراموش کرد که حراج تهران – به تبع از حراج خاورمیانه کریستی– در حال بنا کردن تاریخی برای هنر ایران است؛ به‌این‌ترتیب، کم‌وبیش همه چهره‌هایی که در حراجی حضور دارند در جایگاه استادان می‌نشینند و نام هنرمندانی که – به هر دلیل– از حراج بازمی‌مانند به شکل طبیعی از تاریخ هنر نوگرای ایران جا می‌ماند. طبیعتا این رخداد تبعاتی دارد؛ اول از همه که در فقدان تاریخ‌نگاری هنر در ایران این ایراد را نمی‌توان گردن حراج انداخت بلکه روند تاریخ و بازار هنر، به‌جای اینکه به موازات هم حرکت کنند، به دنبال هم هستند و این حراج است که تاریخ را می‌سازد. نتیجه این رخداد احتمالا چند دهه بعد دامان تاریخ هنر ایران را خواهد گرفت.

رکورددارها
در حراج جمعه، 22‌دی سال 1396 اما بنا بر پیش‌بینی، اثری از منیر شاهرودی فرمان‌فرماییان، اثر سه‌لتی آینه‌کاری که توسط حراج‌گذاران با قیمتی بین یک‌ میلیارد‌ و ‌200‌میلیون تا یک‌ میلیارد ‌و ‌600‌ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده بود، در نهایت با قیمت یک‌میلیارد‌و ‌300‌ میلیون تومان به فروش رسید. درحالی‌که آثار این هنرمند 95‌ ساله در یکی دو سال گذشته شاهد افزایش قیمت بوده اما در این حراج، اثر او آن‌چنان که باید شاهد رشد قیمت نبود.
اثری از کامران یوسف‌زاده (وای زد کامی) که از هنرمندان مشهور ایرانی ساکن خارج از ایران است با فروش یک‌میلیارد تومانی در جایگاه دوم فروش نشست. این نخستین حضور اثری از این هنرمند در حراج تهران بود.
اثری دو لتی از فرهادی مشیری به نام «فقط تو» با فروش یک‌میلیارد تومانی به‌طور مشترک با اثر وای‌زد‌کامی دوم شد. این اثر از مجموعه «کوزه‌ها»ی مشیری است که در حراجی‌ها همیشه مورد اقبال بوده و هستند. مشیری از نخستین هنرمندان ایرانی است که وارد حراجی‌های بین‌المللی شد.
اثر دیگری از فرهاد مشیری، اثری تک‌لته‌ای از مجموعه «کوزه‌ها» با فروش 550‌میلیون تومانی در حراج، سوم شد. اثری از مشیری در حراج ششم گران‌ترین اثر کلی حراج بود. نقاشی نه‌چندان بزرگ از منوچهر یکتایی، نقاش 95‌ساله ساکن آمریکا با فروش 500‌میلیون دلار رکورد چهارم را حراج را ثبت کرد. منوچهر یکتایی از هنرمندانی است که در طول این سال‌ها در حال ترقی بود. این اثر اما به کمینه قیمت پیشنهادی به فروش رسید. اثری از حسین زنده‌رودی، اثری از فریده لاشایی از مجموعه «دکتر مصدق» با رقم 460‌میلیون تومان و اثری از رضا درخشانی در کنار هم رکوردهای پنجم حراج هشتم را ثبت کردند. اثری از آیدین آغداشلو با فروش 440‌میلیون تومانی رکورد ششم حراج را ثبت کرد.
هیچ‌کدام از این ارقام فراتر از حد انتظار نبود و به‌نظر می‌رسد که هنرمندان برجسته‌ و شناخته‌شده حراج، به قیمت برآورد حراج به‌فروش می‌رسند و نه فراتر از رقم پیش‌بینی‌شده. هرچند نمی‌توان از کیفیت آثار گذشت. چنانچه در دوره‌های قبلی آثار به‌مراتب بهتری از منوچهر یکتایی، منیر فرمان‌فرماییان، زنده‌یاد منصور قندریز و... . عرضه شده بود. اما در عوض فروش 55‌میلیون تومانی اثر سعید صادقی به دو برابر برآورد نشان از تغییراتی در بازار هنر ایران دارد. حراج ششم در‌نهایت با فروش صد درصد آثار، کار خود را پایان داد. فروشی که هر چند تنها 1/21 درصد رشد را نسبت به حراج ششم نشان می‌دهد ولی باز هم در یکی از بدترین سال‌های اقتصاد هنر، بارقه‌ای از امید را نشان می‌دهد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 10264
 


 
 
 
گروه شیلر

تاریخ: 22تا24آذرماه

مکان: تالار بزرگ کشور

ساعت: ۲۱:۳۰

اطلاعات جزئی: بهای بلیط : , 90,000 تومان , 100,000 تومان , 120,000 ...

 
زانیار خسروی

تاریخ: چهارشنبه15آذر

مکان: سالن میلاد نمایشگاه

ساعت: 19:00و22:00

اطلاعات جزئی: قیمت بلیت ها (ریال) 450,000 600,000 650,000 700,...

 
امید حاجیلی

تاریخ: پنج‌شنبه

مکان: سالن میلاد نمایشگاه

ساعت: 16وجمعه17

اطلاعات جزئی: قیمت بلیت ها (ریال) 450,000 550,000 700,000 750,...

 
بهنام بانی

تاریخ: 7آذر

مکان: برج میلاد

ساعت: 18:00و21:30

اطلاعات جزئی: قیمت بلیت ها (ریال) 400,000 550,000 650,000 800,...

 
بهنام بانی

تاریخ: 27و28شهریور

مکان: فضای باز برج میلاد

ساعت: 20:00

اطلاعات جزئی: قیمت بلیت ها (ریال) 450,000 500,000 600,000 700,...

 
لامبورگینی ۲

تاریخ: جمعه۰۳آذر۱۳۹۶تاجمعه۰۱دی۱۳۹۶

مکان: پردیس تئاتر شهرزاد - سالن یک

ساعت: ۱۸:۱۵

اطلاعات جزئی: ۱ ساعت بها: ۴۰,۰۰۰ و ۳۵,۰۰۰ تومان نویسنده و کارگردان:...

 
در انتظار آدولف

تاریخ: یکشنبه۲۱آبان۱۳۹۶تاجمعه۲۴آذر۱۳۹۶

مکان: ایرانشهر - سالن استاد ناظرزاده کرمانی

ساعت: ۱۸:۳۰

اطلاعات جزئی: ۱ ساعت و ۳۰ دقیقه بها: ۳۵,۰۰۰ تومان نویسنده: ماتیو ...

 
بولشویک

تاریخ: دوشنبه۲۹آبان۱۳۹۶تادوشنبه۰۴دی۱۳۹۶

مکان: پردیس تئاتر شهرزاد - سالن یک

ساعت: ۲۱:۳۰

اطلاعات جزئی: ۱ ساعت و ۵۰ دقیقه بها: ۴۰,۰۰۰ تومان نویسنده و ...

 
شیوه‌ى به قداست رساندن یک اعتراف کننده‌ى نامعتبر

تاریخ: دوشنبه۲۲آبان۱۳۹۶تادوشنبه۱۳آذر۱۳۹۶

مکان: تماشاخانه پالیز، سالن ۲

ساعت: ۱۹:۰۰

اطلاعات جزئی: ۱ ساعت بها: ۳۵,۰۰۰ تومان نویسنده و کارگردان: آرش ...

 
گم و گور

تاریخ: یکشنبه۲۱آبان۱۳۹۶تاجمعه۲۴آذر۱۳۹۶

مکان: ایرانشهر - سالن استاد ناظرزاده کرمانی

ساعت: ۲۰:۳۰

اطلاعات جزئی: ۱ ساعت و ۲۰ دقیقه بها: ۵۰,۰۰۰، ۴۰,۰۰۰ و ۳۵,۰۰۰ تومان نویسنده:...

 
فقط آرزو کن

تاریخ: آذر

مکان: علیرضا قمیشی

ساعت: ۹۶

اطلاعات جزئی: بعد از مدت‌ها از انتشار آلبوم «اسیر» آلبوم «فقط آرزو ...

 
عاشق کیست

تاریخ: آبان

مکان: شهرام ناظری

ساعت: ۹۶

اطلاعات جزئی: آلبوم «عاشق کیست» اثری جدید به خوانندگی شهرام ناظری ...

 
مرد زخمی

تاریخ: آبان

مکان: رضا روح پور

ساعت: ۹۶

اطلاعات جزئی: آلبوم «مرد زخمی» جدیدترین اثر رضا روح‌پور، خواننده ...

 
درهم

تاریخ: آذر

مکان: رضا یزدانی

ساعت: ۹۶

اطلاعات جزئی: ترانه‌ها و موسیقی‌های آن فضایی متفاوت ‌نسبت به آثار ...

 
امشب کنار غزلهای من بخواب

تاریخ: آبان

مکان: همایون شجریان

ساعت: ۹۶

اطلاعات جزئی: اثر تازه این هنرمند محبوب «امشب کنار غزلهای من بخواب» ...

 
سماع در سماع

تاریخ: 03آذر1396تا20آذر1396

مکان: نگارخانه گویا

ساعت: ۱۶تا۲۰

اطلاعات جزئی:

 
نقاشی‌های محمود صنعتی

تاریخ: 29آبان1396تا08آذر1396

مکان: نگارخانه نقش‌جهان

ساعت: ۱۶تا۲۰

اطلاعات جزئی:

 
خاموشی

تاریخ: 26آبان1396تا05آذر1396

مکان: گالری آ

ساعت: 16تا20

اطلاعات جزئی:

 
دوپامین

تاریخ: 26آبان1396تا10آذر1396

مکان: نگارخانه والی

ساعت: ۱۶تا۲۰

اطلاعات جزئی:

 
نقاشی باسم رسام

تاریخ: 26آبان1396تا06آذر1396

مکان: نگارخانه الهه

ساعت: ۱۶تا۲۰

اطلاعات جزئی: